Raty 0%! Zapytaj doradcy w Twoim sklepie!
BlogJak urządzić dom w stylu angielskim? Poznaj nasze propozycje.

Jak urządzić dom w stylu angielskim? Poznaj nasze propozycje.

Styl angielski jest przytulny i elegancki. Delikatny a zarazem efektowny, tradycyjny, lecz ponadczasowy. Kojarzy się z wiejską sielanką. Charakterystyczne są dla niego też kwiatowe desenie, szkocka krata i jasna paleta barw. Kiedy wejdzie się do pomieszczenia, w którym króluje natychmiast nabiera się ochoty na „five o’clock”. Jeśli marzy Wam się wystrój w tym stylu koniecznie musicie poznać jego rozmaite oblicza.

Kuchnia w stylu angielskim

Styl angielski jest przytulny i elegancki. Delikatny a zarazem efektowny, tradycyjny, lecz ponadczasowy. Kojarzy się z wiejską sielanką. Charakterystyczne są dla niego też kwiatowe desenie, szkocka krata i jasna paleta barw. Kiedy wejdzie się do pomieszczenia, w którym króluje natychmiast nabiera się ochoty na „five o’clock”. Jeśli marzy Wam się wystrój w tym stylu koniecznie musicie poznać jego rozmaite oblicza.

Kuchnia w stylu angielskim najlepiej sprawdzi się u osób, które cenią klasykę, minimalizm, a także elementy vintage. Meble do tego pomieszczenia powinny być jednym ciągiem, który będzie spójny. Szafki w  kolorze białym, kremowym lub jasne fronty z drewna, witryny, ażury, prześwity to punkty rozpoznawcze. Nie może tu również zabraknąć fazowania jak i skosów. Całość powinna sprawiać wrażenie jasnego „pudełka z przegródkami”. Nie wolno nam też zapomnieć o kafelkach nad blatem. Mogą być w kwiatowe desenie, owoce lub całkiem białe przypominające swoim kształtem cegłę. Dopełnieniem całej aranżacji powinien być zlew z tzw. kołnierzem oraz stylizowany kran. Najlepiej jeśli oba będę w tej samej kolorystyce. Warto również pomyśleć o glinianych donicach, w których będzie można posadzić zioła takie jak: bazylia, pietruszka, szczypior, oregano. Najlepiej jeśli umieścimy je na okiennym parapecie lub blacie kuchennym. Zadbajmy również o oprawę okien. Zazdroski lub firanki z kwiatowym deseniem czy w kratę jeszcze bardziej podkreślą sielankowy styl. Dodajmy również pasujące poduszki na krzesła, obrus, serwetki. Będą dopełnieniem całości.

Jadalnia w stylu angielskim

Jadalnia podobnie jak i kuchnia powinna być utrzymana w jasnych kolorach. Dopuszczalne są odcienie beżu, ecru, szarości, a także jasnych brązów, takich jak cappuccino. Można również zastosować jasne drewno lub biel. Pozycją obowiązkową są oczywiście róże to „must have” tego stylu. Mogą się przewijać na tapicerce, porcelanowej zastawie czy tapecie. Aby, jeszcze bardziej zaakcentować charakter naszej angielskiej jadalni skupmy się w tym wnętrzu na dodatkach. To one podkreślą ten prawdziwy, angielski styl.  Na suficie zawieśmy kryształowe lampy lub z roślinnymi ornamentami. Na ścianie zaś lustro, które nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale też doda pomieszczeniu charakteru bardziej romantycznego. Koniecznie w drewnianej ramie. Warto też pokusić się o antyczny zegar albo współczesny, stylizowany na retro. Jeśli w naszej jadalni znajdują się okna lub balkon załóżmy w nich rolety rzymskie albo zawieśmy tradycyjne zasłony. Najlepiej jeśli będą z jak najbardziej naturalnej tkaniny i oczywiście w motywy różane. Nie zapomnijmy też o dywanie w jasnym kolorze, który ociepli wnętrze. Klasyczne meble do jadalni nadadzą jej prawdziwie angielski szyk. Najlepsze będą miękkie, tapicerowane i przyjemne w dotyku. Krzesła drewniane, tapicerowane. Ich obicie powinno być w pasy, kratę lub kwiaty. Stół powinien mieć rzeźbione, tłoczone nóżki i być drewniany. Jadalnia w stylu angielskim oczywiście nie może obyć się bez witryn i komód, bogato zdobionych. Najważniejsze, aby jadalnia korespondowała z kuchnią. 

Salon w stylu angielskim

Sercem salonu w stylu angielskim jest kominek. To on ma podkreślić ciepły, przytulny i niezwykle rodzinny charakter tej wyjątkowej stylizacji. Kominek ma pełnić nie tylko funkcję ogrzewania, ale przede wszystkim zachęcać do wspólnego przebywania ze sobą. Podłoga w salonie powinna być drewniana, najczęściej w postaci parkietu. Dopuszczalny jest również miękki dywan lub wykładzina. Koniecznie w pastelowych kolorach. Jednymi z najważniejszych elementów w tym wnętrzu są stylowe meble. Miękka kanapa, obowiązkowo z wywijanymi podłokietnikami – w formie Chesterfield. Sofa powinna być obita kwiatową tkaniną, w niektórych aranżacjach można znaleźć obicie w kolorze pasów lub kraty czy jednolitych pastelowych, jasnych barwach. Obicie foteli, puf, podnóżków powinno być zbliżone do kanapy, a nawet takie samo. Meble mogą tworzyć komplet, ale nie muszą. Istotnym elementem wystroju jest też stolik kawowy. Powinien być drewniany, mieć wygięte nóżki. Najlepiej jeśli będzie w kolorze białym lub drewna dębowego. W salonie powinny znaleźć się również witryny, komody, regały, które będą w tym samym stylu co stolik. Nie może tu zabraknąć rodzinnych zdjęć, pamiątek z podróży, bibelotów.

Sypialnia w stylu angielskim

Sypialnia w stylu angielskim charakteryzuje się ponadczasową elegancją i przytulnością. Nawiązuje trochę do eklektyzmu. Z pozoru niepasujące do siebie rzeczy, tworzą spójną całość. Urokliwy nastrój sypialni tworzą pastelowe kolory, które też optycznie powiększają wnętrze. W sypialni angielskiej, a także każdej innej najważniejszym meblem jest łóżko. Chcąc zachować styl powinniśmy zakupić łóżko wykonane z drewna. Mebel powinien być masywny, a także mieć pikowane wezgłowie. Najlepiej w kolorze białym lub jasnego drewna. Obowiązkowe są również szafki nocne. Powinny być stylizowane z niewielkimi zdobieniami. W angielskiej sypialni nie może również zabraknąć toaletki. Tak jak i w innych pomieszczeniach tak i tutaj powinniśmy zadbać o dobrej jakości tkaniny. Poduszki, zasłony, pled – koniecznie z motywem kwiatowym – sprawią, że pomieszczenie będzie jeszcze bardziej przytulne. Duże znaczenie ma również oświetlenie. Powinno być nastrojowe, przytłumione. Najlepiej sprawdzą się lampy z ozdobnymi kloszami.

Przedpokój w stylu angielskim

Przedpokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń pozwoli na przechowywanie niezbędnych rzeczy przez cały rok. Urządzenie przedpokoju w stylu angielskim jest bardzo proste, wystarczy dodać kilka rzeczy, aby nabrało sielskiego, charakteru. W holu nie powinno zabraknąć szafki na buty, wieszaków, luster oraz komody. Przedpokój powinien być zapowiedzią tego co czeka nas w dalszej części domu. Ściany tego wnętrza najlepiej jeśli będą w jasnych kolorach lub kwiecistych deseniach. Decydując się na tę drugą opcję możemy położyć tapety. Wybierając jasny, jednolity kolor możemy zdecydować się na użycie farby w kolorze beżowym, białym czy też jasno – szarym. Podobnie jak w innych wnętrzach inspirowanych stylem angielskim powinny być jasne podłogi. Najlepiej sprawdzą się panele w kolorze naturalnego drewna lub imitująca je terakota. Meble powinny być na giętych nóżkach, w jasnych kolorach. W małych przedpokojach sprawdzi się konsola, na której będzie można zostawiać najpotrzebniejsze rzeczy – klucze, torebkę, a także ozdoby w postaci świeżych kwiatów czy świeczek.

W domu urządzonym w stylu angielskim nie każdy się odnajdzie. Jest wytworny i elegancki, ale też pełen przepychu, co może przeszkadzać osobom lubiącym minimalizm czy bardziej nowoczesne wnętrza. Zdecydowanie spotka się z aprobatą romantyków, tradycjonalistów, a także wszystkich tych, którzy lubią czuć się wytwornie. To również idealna propozycja dla domatorów, którzy nie boją się odważnych aranżacji, a także cenią sobie przytulność i ciepło domowego ogniska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner