Styl kolonialny
Styl kolonialny we wnętrzu to popularny styl w aranżacji wnętrz, który nadaje wnętrzu charakterystyczny wygląd nawiązujący do krajów kolonialnych, takich jak : Indie, Karaiby czy Afryka. Ten styl wnętrzarski cechuje się elegancją, wyrafinowaniem i przytulnym, tropikalnym klimatem. Próżno tu szukać ozdobnych, złotych dekoracji lub wyszukanych intarsji. Meble są ciężkie i w ciemnych kolorach. Tkaniny natomiast lekkie i naturalne.
Meble
Meble w stylu kolonialnym są solidne, ciężkie i wykonane z drewna. Drewno najczęściej jest w ciemnym odcieniu brązu : ciemny orzech, mahoń lub tek. Przysadziste meble wymagają dużych i jasnych pomieszczeń. Proste i eleganckie linie są bardzo charakterystyczne dla tego stylu. Możemy często spotkać elementy wiklinowe, mogą to być zarówno części krzeseł (np. oparcia lub siedziska) ale również w meblach skrzyniowych : np. wstawki we frontach. Wiklina i ratan są to bardzo trwałe materiały i można je również barwić na ciemny kolor pasujący do pozostałych mebli.
Tkaniny
Meble kolonialne tapicerowane są najczęściej w tkaninach z przewagą naturalnych włókien jak : bawełna, len, jedwab. Często można spotkać tkaniny o wzorach z motywem roślinnym, etnicznym lub zdobione delikatnym haftem. Skóra naturalna też jest dość często wykorzystywana przy projektowaniu wnętrza w stylu klasycznym kolonialnym. Sofy pokryte skórą i dodatkowo pikowane są bardzo popularne. Wnętrza stylizowane na kolonialne często wykorzystują również lekkie zasłony, aby wpuszczać naturalne światło. Proste, białe lub lekko kremowe firany dopełniają całości. Tkanina firanowa sprawdzi się także w sypialni jako moskitiera, którą możemy spotkać w domach znajdujących się w tropikalnym klimacie.
Oświetlenie
Kinkiety, lampy podłogowe, lampy stołowe oraz żyrandole w stylu kolonialnym mogą być zarówno wykonane z metalu jak i z materiałów naturalnych jak drewno, rattan czy wiklina. Abażury z tkanin w neutralnych kolorach dodają miękkości oświetleniu i są równowagą do ciężkich mebli.
Warto pamiętać, że styl kolonialny można interpretować na wiele różnych sposobów, dostosowując go do swoich preferencji i aktualnych trendów. Kluczowe jest zachowanie harmonii i równowagi pomiędzy elementami, aby stworzyć spójną, przytulną i elegancką przestrzeń wnętrza. Nie musimy projektować całego domu w stylu kolonialnym. Wybierając jedno z pomieszczeń możemy nadać mu wyjątkowy charakter. Styl kolonialny sprawdzi się przede wszystkim w gabinetach oraz sypialni. Niektóre typowe dla tego stylu elementy możemy z powodzeniem przemycić w klasycznych jak i nowoczesnych wnętrzach.
Dodatki
Dodatki powinny nawiązywać do egzotyki i dalekich podróży. Świetnie sprawdzą się starożytne mapy oprawione w proste, drewniane ramy, globusy (mniejsze możemy ustawić na biurku, a większe na niewielkim stoliku obok sofy lub fotela), tropikalne rośliny, wiklinowe kosze czy skrzynie na podręczne przedmioty. Ozdoby wykonane z mosiądzu, miedzi lub innego metalu dodają wyrafinowanego wyglądu. Styl kolonialny często wykorzystuje zdobione elementy, takie jak rzeźby, ozdobne ramki, ceramika z etnicznymi wzorami oraz wszelkie przedmioty związane z podróżami.
Dodaj komentarz