Raty 0%! Zapytaj doradcy w Twoim sklepie!
BlogŻyrandol w stylu Maria Teresa

Żyrandol w stylu Maria Teresa

Żyrandol w stylu Maria Teresa

Żyrandole Maria Teresa zyskały na popularności w XVIII wieku. Nazwane zostały na cześć cesarzowej Marii Teresy córki cesarza Karola VI Habsburga. To ona widząc na dworze króla Francji Ludwika XIV, zleciła swoim królewskim rzemieślnikom zbudowanie przepięknych żyrandoli i zawieszeniu ich w pałacach. Pierwsze z nich zostały odsłonięte podczas jej koronacji w 1743 roku. Jej zamiłowanie do przepychu połączonego z pięknem wyznaczyły standardy dla antycznych kryształowych żyrandoli, znanych na całym świecie ze swojego ponadczasowego piękna, barokowej stylistyki i cennych kryształów

Charakterystyka barokowych żyrandoli

Najbardziej charakterystycznym elementem są rzeźbione ramiona w stylu barokowym. Pierwotnie wykonane były z kutego żelaza pokrytego złotem lub cyną, obecnie wykorzystywany jest mosiądz lub mosiądz pokryty niklem. Następnie na metal nakładane są z obu stron szklane pasy. Ramiona są dość masywne oraz długie, to one nadają kształt liry całej lampie. Najczęściej mają mocno wygiętą formę litery S z wydłużoną dolną linią. Każde z ramion dodatkowo ozdobione jest na szczycie delikatną rozetą. Motyw rozety powielany jest i umieszczany wzdłuż ramion, dodatkowo je zdobiąc i pełniąc funkcję łączącą ze sobą metal i kryształ.

Detale w klasycznych żyrandolach

Klasyczny żyrandol pozbawiony jest centralnego drążka. Jednak w największych, produkowanych obecnie, żyrandolach ze względu na bezpieczeństwo jest on powszechnie stosowany. Jeśli chodzi o rodzaje kryształowych zawieszek, to możemy tu odnaleźć zarówno klasyczny migdał jak i ciężkie francuskie wisiory w kształcie liścia. Nowoczesne żyrandole inspirowane stylem Maria Teresa często mieszają ze sobą różne kształty kryształowych zawieszek. Możemy odnaleźć w nich motywy latawca, sopli oraz kul.

Efektowne żyrandole

Te pałacowe żyrandole wykonane z najwyższej jakości kryształu idealnie dopełnią każde klasyczne wnętrze. Kolekcja Maria Teresa to wyjątkowe oświetlenie składające się z lamp wiszących, stojących bądź pasujących do nich kinkietów. Kryształ o najwyższej jakości i przejrzystości doda blasku w salonie lub sypialni. Żyrandole Maria Teresa produkowane są w różnych rozmiarach oraz kolorach wykończenia tak, aby sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner