Raty 0%! Zapytaj doradcy w Twoim sklepie!
BlogLudwik XVI

Ludwik XVI

Francja zapoczątkowała wiele stylów w meblarstwie, które stały się popularne w całej Europie. Jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawanych jest styl Ludwik XVI. Był on na tyle popularny, że możemy go odnaleźć nie tylko na fotelach czy sofach, ale także stołach, łóżkach, stolikach kawowych oraz pufach. Całe zestawy mebli wykonane w tym stylu możemy wykorzystać zarówno w swoim domu, biurze czy przestrzeni publicznej.

Pochodzenie i charakterystyka

Styl ten powstał w drugiej połowie XVII wieku we Francji ( za panowania króla Ludwika XVI) i bardzo szybko rozprzestrzenił się na pozostałe kraje europejskie. Ponownie wprowadził on na salony klasycyzm o silnym zabarwieniu stylem antycznym. Jego cechą przewodnią są geometryczne kształty, proste linie oraz symetria. Styl poprzednika, czyli Ludwika XV były to przede wszystkim zakrzywione linie oraz kabriolowe nogi. Ludwik XVI postawił na prostą formę.

Krzesła w stylu Ludwik XVI

Krzesła wykonane z litego drewna są idealnie wyprofilowane. A przecież komfort siedzenia jest tym co najbardziej cenimy w tych meblach. Są lekkie i zgrabne. Dzięki wysokiej jakości materiałów przetrwają w niezmienionej formie wiele lat. Oparcia krzeseł w tym stylu są w większości proste i wyprostowane. Mogą być zarówno kwadratowe jak i owalne. Nogi krzeseł są proste, żłobione i zwężają się ku dołowi. Na rogach pod siedziskiem znajdują się tak charakterystyczne rozety o kształcie pąka kwiatu, mogą być one pozłacane, aby wydobyć głębię. Bardzo popularnym krzesłem był niski fotelik z tapicerowanymi podłokietnikami. Oparcie posiadało delikatne zdobienie w kształcie kwiatu lub wstążki.

Stoły i stoliki w stylu Ludwik XVI

Stoły w stylu Ludwika XVI mogą być zarówno okrągłe, owalne, kwadratowe lub prostokątne. Nogi są proste, zwężane, ozdobione rozetą po bokach. Carga w stole niejednokrotnie miały zdobienia w formie rzeźbionych, wypukłych kwiatów, wstążek lub łączących kwiaty ze wstążką. Popularne również są rzeźbienia w kształcie liści dębu i lauru. Blaty pozbawione są intarsji kwiatowych na rzecz geometrycznych form lub są zupełnie gładkie.

Sofy i fotele w stylu Ludwik XVI

Elegancja, luksus i wygoda to główne cechy foteli i sof w stylu Ludwika XVI. Wykonane z litego drewna bukowego mogą być barwione na różne odcienie brązu lub być lakierowane na jednolity kolor. Możemy również wzbogacić je delikatnymi złoceniami. W sofach i fotelach również odnajdujemy bardzo charakterystyczne rozety po bokach nóżek, oraz kanelowanie. Oparcia są tu tak jak w krzesłach dość proste, bez zbędnych dekoracji. Oryginalne wypoczynki w stylu Ludwika XVI były pokryte bardzo zdobnymi tkaninami, z licznymi ornamentami w kształcie medalionów, liści lub kolorowych kwiatów. Popularne również były scenki rodzajowe w monochromatycznych kolorach.

Ten styl od wieków fascynuje i inspiruje projektantów wnętrz oraz kolekcjonerów mebli. Niezależnie od rodzaju epoki mebli jakie są dominujące we wnętrzu, styl Ludwika XVI będzie się idealnie komponować z pozostałymi elementami. Ten rodzaj mebli po prostu nie wypada, żeby nie mieć. Meble Ludwik XVI pasują również do nowoczesnych wnętrz ze względu na swoją prostotę i elegancję. Nie bójmy się mieszać tego klasycznego wzornictwa z nowoczesną sztuką i rzeźbą. W salonach Rad-Pol odnajdziemy przeróżne meble inspirowane tą wspaniałą epoką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *