Eko skóry – czym są i jak o nie dbać?
Najczęściej nad wyborem idealnego obicia zastanawiamy się dopiero przy wyborze mebli wypoczynkowych do salonu lub pokoju dziennego: fotela, narożnika lub sofy. Jedną z opcji, która cieszy się dość sporą popularnością jest eko skóra, czyli skóra ekologiczna, a więc materiał, który ma za zadanie imitować skórę naturalną. Czym różni się skóra ekologiczna od skóry naturalnej? Która opcja sprawdzi się w Twoim przypadku najkorzystniej?
Jak wygląda eko skóra?
Skóra ekologiczna jest rodzajem wysokogatunkowej tkaniny tapicerskiej, która w procesie produkcji jest pokrywana specjalnym tworzywem sztucznym. Od strony zewnętrznej eko skóra charakteryzuje się tłoczoną fakturą, dzięki której przypomina fakturę skóry naturalnej. Eko skóra w większości przypadków dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki której każdy dobierze opcję, która najbardziej sprzyja indywidualnym gustom oraz potrzebom.
Eko skóra czy skóra naturalna?
Jedną z większych zalet skóry ekologicznej jest duża wytrzymałość i odporność materiału na działanie wilgoci, nadmiernych promienia słonecznych, a także środków odkażających. Eko skóra jest prostsza do utrzymania w czystości, ponieważ skóra naturalna wymaga regularnej konserwacji i specjalnej pielęgnacji na co dzień. Do czyszczenia naturalnej skóry obiciowej potrzebne są delikatne środki, które nie uszkodzą koloru lub tekstury. Z kolei jedną z wad skóry ekologicznej jest mniejsza przepuszczalność pary wodnej, a więc gorsza w stosunku do skóry naturalnej oddychalność. Warto również wspomnieć, że skóra ekologiczna jest tańsza w stosunku do wyrobów meblowych ze skóry naturalnej. Oczywiście równie ważne jest to, że przy produkcji skóry ekologicznej nie cierpią zwierzęta, ponieważ jest ona w całości wykonana z syntetycznych materiałów.
Pielęgnacja eko skóry
Skóra ekologiczna jest materiałem trwałym, który jest znacznie trwalszy od skóry naturalnej jeżeli zostanie wykonany z dobrej jakości materiałów. Oczywiście tak jak w przypadku skóry naturalnej, tak i w przypadku skóry ekologicznej, niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja materiału. Zaletą eko skóry jest fakt, że nie wymaga ona pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zachowanie skóry ekologicznej w dobrej kondycji, a także w czystości wymaga jedynie sprzątania od razu po „szkodzie”, a więc gdy spadną nam na sofę okruchy, warto od razu je pozamiatać, a gdy wyleje się napój, wystarczy odpowiednio szybko go zetrzeć. Eko skórę należy regularnie przecierać wilgotną ściereczką, co zapobiegnie zbieraniu się kurzu, który nie tylko postarza tkaninę dekoracyjną, ale również sprawia, że prezentuje się ona nieestetycznie.
Środki do pielęgnacji skóry ekologicznej
Oczywiście istnieją domowe sposoby na czyszczenie skóry ekologicznej, jednakże jeżeli im nie ufasz, możesz zakupić specjalne środki do pielęgnacji eko skóry dostępne w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Najczęściej wybieranymi produktami są te na bazie wody, a nie alkoholu, dzięki czemu mamy pewność, że są one wystarczająco bezpieczne dla mebli wypoczynkowych. W przypadku mebli wypoczynkowych niezwykle ważne jest również stosowanie preparatów przywracających higieniczność skór ekologicznych. Środki czystości COMODO nie zawierają alkoholu, dzięki czemu mamy pewność, że nie usuną powłok nawierzchniowych oraz impregnatów i konserwantów. Tego typu produkty można stosować z dowolną częstotliwością – powierzchnia eko skóry stanie się czysta i higieniczna. Mebel obity skórą ekologiczną przy odpowiedniej pielęgnacji może nam towarzyszyć nawet przez kilkanaście lat w niesamowitej formie.
Dodaj komentarz