Fotel ludwikowski
Meble w stylu ludwikowskim mają reprezentacyjny charakter. Wyróżniają się wdziękiem i szykiem i są synonimem francuskiej elegancji. Styl ten charakteryzuje się wyjątkową stylistyką, która do dziś jest bardzo lubiana i przenoszona (w postaci stylowych mebli) do wnętrz. Takie meble doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach stylizowanych, np. na styl retro, vintage lub właśnie ludwikowski. Mogą także stanowić ciekawy akcent w bardziej nowoczesnym - designerskim wnętrzu. Styl ludwikowski mimo, że daleki jest do aspiracji nowatorstwa estetycznego i funkcjonalnego, zdołał wytworzyć kilka bardzo charakterystycznych typów mebli. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest fotel ludwikowski, którego design doskonale oddaje ducha tamtych czasów.
Fotel ludwikowski - co go wyróżnia
Styl ludwikowski powstał i rozwijał się we Francji w okresie nazywanym Monarchią lipcową. Po rewolucji, która udaremniła próbę przywrócenia władzy absolutnej Karola I, nastała złota epoka- wielkiej burżuazji. To własnie jej estetyka i aspiracje cechują styl ludwikowski. Efektownie łączy on zgrabną linię z bardzo ozdobnym, czasem nawet ciężkim i skoncentrowanym na atrakcyjności wyglądem. Styl Ludwika Filipa czerpał ze stylu Restauration( odpowiednik niemieckiego Biedermeiera), ale podlegał też wpływom klasycyzmu. Z tamtej stylistyki styl ludwikowski bierze wyraziste i czyste linie i nawiązuje do sztuki użytkowej epoki rokoko, renesansu i baroku. Meble w tym stylu mają, więc esowato wygięte nóżki (nieco masywniejsze od rokokowych), na których dźwigają ciężki korpus mebla. Szczególnie dobrze to widać w przypadku mebli wypoczynkowych. Fotele w stylu Ludwika Filipa cechuje gięta linia ramy i krzywoliniowe oparcie (tapicerowane lub ażurowe). Przednie nogi mocno gięte (esowate). Jeśli zdarzały się proste nogi były ozdobione toczeniem. Tylne nogi o prostokątnym kształcie przeważnie mają szablastą formę.
Styl sam w sobie
Fotele te dodatkowo były wyposażone w tapicerowane podłokietniki (pełne lub ażurowe). Fotel w stylu ludwikowskim powinien być niski i głęboki. Oparcie ma komfortowo profilowany zapiecek i jest bardzo wysokie. Meble wypoczynkowe w tym stylu są bardzo masywne, ale co za tym idzie także niezwykle wygodne. Materiały z jakich wykonywało się meble w tym stylu to mahoń, heban i drzewo różane w ich naturalnym wybarwieniu, które dodatkowo podkreślała politura (gatunki europejskie z gruszy i buku). Na meblach z tego stylu eksponowano także dekoracyjne walory usłojenia drewna- było to widoczne w szczególności w przypadku mebli dekoracyjnie fornirowanych. Formą ozdoby była także subtelna snycerka.
Dodaj komentarz