Raty 0%! Zapytaj doradcy w Twoim sklepie!
BlogKieliszki do wina – dodatek nie tylko dla koneserów

Kieliszki do wina – dodatek nie tylko dla koneserów

Czy jest to wystawny bankiet, czy po prostu chwila relaksu z ukochaną osobą. Co raz częściej przy ważnych lub codziennych okazjach towarzyszy nam dobre wino. A podane w przepięknym kieliszku wzbogaci nasze doznania, nie tylko smakowe, ale również wzrokowe. Jakie kieliszki dobrać oraz jak o nie zadbać byśmy cieszyli się nimi wiele lat podpowiemy poniżej.

Czerwone kontra białe

Istnieją standardowe kształty i pojemności kieliszków dedykowanych do wina czerwonego i białego. Te do czerwonego mają znacznie większą czaszę, dzięki czemu będzie większa powierzchnia do oddychania, pozwoli to również na szybsze uniesienie aromatu do nosa. Wina czerwone dzielą się również na dwie kategorie: wina burgundzkie oraz Bordeaux. Kieliszki do win burgundzkich mają szerszą czaszę z lekko odchyloną krawędzią. Natomiast kieliszki do win z Bordeaux lekko zwężającą się ku górze. Kieliszki do win białych mają mniejsze czary oraz cieńsze i dłuższe nóżki. Związane jest to z przekazywaniem temperatury, wina czerwone podajemy najczęściej w temperaturze pokojowej, a białe schłodzone i ważne jest, aby utrzymać taki stan jak najdłużej i spowolnić proces ocieplania poprzez nasze dłonie. Sam kształt czar oraz nóżek w przypadku win białych jest dość zróżnicowany, gdyż ten rodzaj trunku ma bardzo liczną rodzinę, która różni się aromatem oraz bukietem.

Kieliszki szklane czy kryształowe?

Kieliszki kryształowe dzięki ciętemu szkłu cudownie załamują światło i wyglądają bardzo efektownie. Są one dość często cięższe, gdyż cięcie musi być wykonane w grubszej ściance. Jako że sama czara jest cięższa to nóżka jest również bardziej solidna by utrzymać równowagę. Rzadko możemy spotkać zdobienia (malowanie) na kryształowych kieliszkach. Są one najczęściej gładkie, rżnięte lub mogą być barwione w masie. Kieliszki szklane są bardzo lekkie. Delikatne ścianki i wąskie nóżki to cechy charakterystyczne. Aby dodać im elegancji najczęściej maluje się je złotem lub platyną. Możemy również odnaleźć kieliszki z trawionego szkła. Szklane kieliszki nie są w żadnej mierze gorszej jakości niż kryształowe, bardzo często są wykonane z najwyższej jakości szkła Crystaline.

Czyste szkło czy zdobione

Jest to tylko kwestia naszego gustu. Warto dobrać rodzaj dekoracji do konkretnego rodzaju wina. Jeśli wybierzemy kieliszki barwione zastanówmy się jak dany kolor będzie prezentować się z czerwonym, biały lub różowym winem? Do czerwonego wina pasować będą czerwone, fioletowe lub chabrowe kolory, natomiast do białego róż, żółć i zieleń. Jeśli zależy nam na harmonijnej dekoracji stołu dobierzmy kieliszki do naszej zastawy. Jeśli talerze posiadają złote delikatne zdobienia, wybierzmy takie same na kieliszkach. Kiedy zależy nam żeby były bardziej wszechstronne i pasujące do wielu konfiguracji, wybierzemy cięty kryształ lub szkło trawione.

Jak dbać o kieliszki?

Kieliszki należy myć ręcznie, tylko niewielka ich część może być myta w zmywarce, a i nawet przy nich nie zaleca się takiego czyszczenia. Mycie ręczne jest najbardziej wskazane przy kieliszkach zdobionych złotem czy platyną gdyż malowana powłoka może się uszkodzić od detergentów. Kryształowe natomiast pod wpływem wysokiej temperatury lub pary mogą po prostu pęknąć. Detergent również matowi szkło. Myjemy je ręcznie, najlepiej w czystej plastikowej misce z dodatkiem jak najmniejszej ilości płynu. Warto wybrać taki bezzapachowy. Następnie płuczemy w letniej wodzie i pozostawiamy na ściereczce odwrócone do góry nogami do wstępnego obeschnięcia. Następnie wycieramy i polerujemy miękką ściereczką.

Przechowywanie kieliszków

Możemy je ustawić bezpośrednio na półce, ale pamiętajmy, że kurz będzie zbierać się wewnątrz czarki. Aby tego uniknąć wybierzmy specjalne szafki na wino, gdzie kieliszki są zawieszone. Zabezpiecza je to także przed przypadkowym przewróceniem i stłuczeniem.

Kieliszki są co raz chętniej wybieranym prezentem dla rodziny i znajomych. Będą idealnym prezentem ślubnym. Warto w takim wypadku wybrać całą serię – kieliszki do wina czerwonego, białego, szampana oraz szklaneczki. Można dobrać do tego również karafkę na wino lub pucharki do lodów. Odpowiednia pielęgnacja oraz przechowywanie sprawią, że będziemy się nimi cieszyć przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner