Klasyczna jadalnia
Jadalnia to miejsce gdzie spędzamy czas relaksując się z rodziną i znajomymi. Organizujemy uroczystości, ale także często jest to pomieszczenie, w którym np. odrabiamy z dziećmi lekcje, pracujemy. Ważne jest, aby dobrze zaprojektować tę przestrzeń. Najważniejszą kwestią jest odpowiedni wybór mebli.
Stół
Jest to mebel, który definiuje nasze pomieszczenie jako jadalnię. Nie ma jadalni bez stołu. Jego wybór jednak nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie komu ma on służyć? Jeśli codziennie będzie używany przez maksymalnie 4 osoby, a jedynie kilka razy do roku będziemy potrzebowali więcej miejsc, powinniśmy wybrać kompaktowy model z możliwością rozłożenia. Im więcej dodatkowych wkładek, tym lepiej. Zazwyczaj jedna wkładka sprawia, że mamy dodatkowo 2 miejsca przy stole.
Kolejną ważną rzeczą jest samo pomieszczenie. Ono powinno nam zasugerować kształt mebla. Jeśli pokój jest wąski i długi wybierzmy również podłużny model. Możemy wybrać np. długi, ale wąski blat, który możemy dosunąć do ściany. Dzięki temu zyskamy więcej wolnej przestrzeni. Kiedy nasze pomieszczenie jest kwadratowe, lub zbliżone do kwadratu, radzimy wybrać stół okrągły lub kwadratowy. Ustawiony na środku pomieszczenia stworzy punkt centralny. I wokoło niego będziemy mogli rozbudowywać jadalnię.
Krzesła
Tutaj wybór jest jeszcze trudniejszy. Klasyczne krzesła występują w bardzo wielu stylach. Możemy wybrać modele tapicerowane, w całości drewniane, z rzeźbieniami lub bardzo proste formy. Nóżki mogą posiadać kanelowania, być wygięte w literę S lub mieć podcięcia. Przy wyborze odpowiedniego kształtu możemy zasugerować się wyglądem stołu, a przede wszystkim jego nogami. W przypadku stołów na jednej nodze mamy większe pole manewrów. Możemy również wybrać prostą nogę i gładkie oparcie lub pójść w zupełnie inną stronę i wybrać styl barokowy. Bogate wzornictwo idealnie współgra z prostotą stołu. Jeśli wolimy skupić uwagę na stole, a nie na krzesłach, powinniśmy wybrać modele z drewnianymi plecami. Im mniejsza ilość tapicerowania, tym lepiej. Takie modele krzeseł dodają również lekkości całemu pomieszczeniu, gdyż wraz ze stołem nie tworzą jednolitej bryły.
Witryna
Nieodłącznym elementem wyposażenia klasycznej jadalni jest stylowa witryna. Możemy w niej umieścić zarówno elegancką zastawę stołową, kieliszki jak i obrusy, sztućce. Wybór odpowiedniej wielkości zależy od ilości posiadanych rzeczy, które chcemy wyeksponować, a jakie chcemy ukryć oraz od powierzchni samego pomieszczenia. W przypadku kiedy mamy sporo przedmiotów, które chcemy ukryć, a jedynie kilka szczególnych elementów ma być na widoku, wybierzmy wąską witrynę, przeszkloną od góry do dołu, a do tego dodajmy większy bufet. Jeśli mamy sporo ozdobnych dekoracji, wybierzmy szeroką witrynę z zamykanym dołem. Dzięki temu nie będziemy potrzebować nawet bufetu, a cała uwaga zostanie skierowana właśnie na elementy dekoracyjne. Warto, aby taka witryna miała szufladę na sztućce. W przypadku małej ilości miejsca świetnie sprawdzi się witryna narożna. Nie ma ona tyle powierzchni użytkowej co prostokątna wersja, ale doskonale wyeksponuje mniejsze dekoracje. Idealnie jeśli taka klasyczna witryna posiada wewnętrzne oświetlenie. Dzięki temu ciemne kąty pomieszczenia zostaną rozświetlone.
Bufet/komoda
Bufet jest meblem, który zarówno możemy spotkać w salonie jak i jadalni. Służy przede wszystkim do ukrycia różnych przedmiotów. Dodatkowo jego blat może być wykorzystany jako ekspozycja dekoracji (wazonu, zegara, ozdobnego półmiska) lub w przypadku imprez z dużą ilością gości, jako dodatkowe miejsce na potrawy. Jeśli w pomieszczeniu jest witryna warto zachować jedną linię stylistyczną. Współgrające kolory wszystkich mebli stworzą harmonijne i przytulne wnętrze. Komoda w jadalni najczęściej łączona jest z zawieszonym nad nią lustrem lub obrazem. Daje to efekt powiększenia pomieszczenia. Lustro lub obraz powinny mieć wymiar identyczny lub mniejszy niż bufet.
Przed rozpoczęciem projektowania klasycznej jadalni należy przemyśleć dla kogo będzie to pomieszczenie. Jak często i przez ile osób na raz będzie wykorzystywane. Ile mamy przedmiotów do schowania, a ile do wyeksponowania. Jeśli nasza jadalnia jest integralną częścią kuchni lub salonu, warto znaleźć połączenie tych stref. Może tego dokonać za pomocą wybarwienia drewna lub subtelnego połączenia stylu. Warto zwrócić uwagę na jakość detali mebli. Ręcznie wykonane intarsje oraz rzeźbienia dodają charakteru i są unikatowe. Pamiętajmy, że dobrze wykonane meble będą służyć nam wiele lat.
Dodaj komentarz