Raty 0%! Zapytaj doradcy w Twoim sklepie!
BlogKuchnia klasyczna czy nowoczesna?

Kuchnia klasyczna czy nowoczesna?

Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu. Spędzamy w niej bowiem mnóstwo czasu. Jest to też miejsce rodzinnych posiłków a niekiedy i wspólnego gotowania. Planując nową kuchnię lub przeprowadzając remont starej, musimy podjąć decyzję o stylu, w jakim chcemy urządzić to jedno z ważniejszych pomieszczeń naszego mieszkania. Najczęściej w ostatecznym starciu pozostają dwaj przeciwnicy – klasycyzm oraz nowoczesność. Czym charakteryzują się te style? Który wybrać? Odpowiedzi na drugie pytanie każdy musi udzielić sobie sam. Na pierwsze jednak odpowiadamy i przybliżamy oba te popularne style.

Na wstępie jednak warto zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię, która już od początku może pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Przede wszystkim każde pomieszczenie powinno być urządzone w jednym stylu. Połączenie kilku z nich wprowadza niechciany nieład i chaos, zwłaszcza w tak ważnym pomieszczeniu jakim jest kuchnia, pożądane są spokój i harmonia.

Kuchnia klasyczna - najważniejsze cechy

Współczesne kuchnie klasyczne urządzane są w nowoczesnym stylu. Ciemne, ciężki i nudne odeszły w zapomnienie. Obecnie zaś panuje trend na jasne kolory i funkcjonalność. Są to ponadto kuchnie niezwykle przytulne, dzięki charakteryzującemu je bogatemu wzornictwu oraz użyciu materiałów, takich jak drewno. Kolorystyka opiera się więc na naturalnych barwach, zaś drewniane fronty naznaczone są zdobieniami, ornamentami czy witrażami.

Kuchnia w stylu klasycznym najlepiej prezentuje się w przestronnych, dużych pomieszczeniach, jednak obecnie dostępne są takie rozwiązania i kolekcje, które pasują również i do niewielkich wnętrz.

Kuchnia nowoczesna - charakterystyka

Kuchnia nowoczesna wyróżnia się wysoką funkcjonalnością oraz wygodą jej użytkowania. Meble wchodzące w jej skład mają przede wszystkim prostą formę, delikatną lub jednolitą kolorystykę, w której dominuje  biel, beż, szarość, czerń a także elementy drewnopodobne. Choć współczesne kuchnie nie stronią także od wyrazistych, żywych kolorów, całość jednak ciągle utrzymana jest w prostolinijności.

Nie stosuje się w nich praktycznie żadnych dekoracji. Ich fronty są zazwyczaj proste i błyszczące, zaś dopełnieniem całości jest często oświetlenie LED. Meble w kuchni nowoczesnej są w większości przypadków zabudowane do samego sufitu. Często występującym elementem takiej kuchni jest tzw. wyspa kuchenna. Istotne są więc całe powierzchnie ścian, które służą pod kompozycję szaf i urządzeń kuchennych- wszystko ma tu swoje miejsce, zaś mnogość szafek pozwala na ukrycie niezbędnych w kuchni narzędzi tak, by na wierzchu pozostały tylko nieliczne, designerskie urządzenia.

Przy tym stylu często stosuje się również rozwiązanie, jakim jest połączenie kuchni z salonem, nazywane kuchnią otwartą. Ponadto meble w tym stylu rozmieszcza się na planie litery L lub U, zaś pośrodku ustawia wyspę kuchenną. Całość bazuje jednak przede wszystkim na funkcjonalności.

Kuchnia nowoczesna ma to do siebie, że dobrze sprawdzi się zarówno we wnętrzu dużym, jak i małym. Wpływ na to ma jej prosta forma oraz jasna lub jednolita kolorystyka.

Kuchnia w dobrym stylu

To taka kuchnia, w której my i nasi domownicy będziemy czuć się dobrze. Niezależnie od wybranego stylu naszej kuchni ważne jest, by meble te wyróżniały się dobrą jakością, trwałością oraz estetyką wykonania, dzięki czemu posłużą wiele lat. Meble takie oferuje Rad-Pol, firma z bogatym doświadczeniem i produktami najwyższej jakości, proponując zarówno klasyczne, jak i nowoczesne meble włoskie. To bogata oferta, spośród której można wybrać zestaw mebli spełniający każde oczekiwania i wpisujący się w każdy styl.

Przy wyborze stylu kuchni kierujmy się przede wszystkim własnym gustem, gdyż najważniejsze jest to, by zawsze czuć się dobrze we własnym domu a już szczególnie w tak istotnym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Pamiętajmy też, że jest to zazwyczaj inwestycja na długie lata i nie szybko przyjdzie nam podejmować decyzję kolejny raz. No chyba że jesteśmy projektantem wnętrz i na tym polega nasz zawód. Ale to już zupełnie inna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner