Raty 0%! Zapytaj doradcy w Twoim sklepie!
BlogStylowy bufet – nieodłączny element klasycznej jadalni

Stylowy bufet – nieodłączny element klasycznej jadalni

Stylowy bufet ozdobiony intarsjami oraz ręcznie rzeźbionymi ozdobami jest nieodzownym meblem w każdej klasycznej jadalni. Największą zaletą jest użycie drewna, czyli żywego materiału, który zawsze jest inny i wciąż się zmienia. Do tego gustowne dodatki jak uchwyty w formie np. rozety, delikatne zawiasy, rzeźbione szyldy na kluczyk. Całość tworzy niepowtarzalny mebel, który nadaje charakter całemu pomieszczeniu.

Bufet intarsjowany

Uwagę w stylowych bufetach przyciągają przede wszystkim cudowne intarsje na frontach. Kunsztowne zawijasy, delikatne kwiaty tworzą bajeczny obraz. Intarsje tworzone są z różnych gatunków drewna, możemy odnaleźć tutaj orzech, klon lub czeczotę. Każdy element jest dokładnie docięty i precyzyjnie złożony, by stworzyć niepowtarzalny wzór. Ręczna praca widoczna jest w każdym detalu precyzyjnie ułożonego ornamentu. Potrzeba wielu godzin pracy prawdziwego artysty, aby stworzyć tego typu ozdobę, dlatego bufety intarsjowane są droższe od swoich prostszych odpowiedników.

Bufet ze szklanymi frontami

Jest to bardzo rzadko spotykane połączenie tak naprawdę dwóch mebli : bufetu i witryny. Najczęściej można je odnaleźć w nowoczesnym wzornictwie, ale są również dostępne klasyczne wersje. W przeszklonych częściach wyeksponujemy kieliszki, natomiast w zamkniętej schowamy porcelanę lub sztućce.

Wielkość bufetu

Bufety ustawiamy zazwyczaj centralnie na najdłuższej ścianie wybierając środek pokoju. Duże bufety dzięki swojemu rozmiarowi, dekoracjom w postaci intarsji i rzeźbień mogą stać się głównymi meblami w jadalni, oczywiście oprócz stołu. Jeśli wolimy mniejszy mebel warto zestawić go z dwu- lub trzy- drzwiową witryną. Wybierając jedno-drzwiowe witryny wybierzmy dwie sztuki i postawmy po obu stronach bufetu, tak by zachować symetrię.

Szuflady w bufecie

Bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniego modelu. Warto zastanowić się co będziemy w nim przechowywać? Ciekawym rozwiązaniem są niskie szuflady na sztućce. Mają dodatkową wyściółkę z miękkiego materiału. Czasem tego typu szuflady są schowane pod blatem bufetu i wydaje się, że tworzą jednolitą całość.

Co na ścianę?

Jako najbardziej oczywisty element wiszący nad bufetem nasuwa się nam oczywiście lustro. I jest to bardzo dobry wybór. Lustro powiększy naszą przestrzeń i doda lekkości w pomieszczeniu. Ważne jest, aby lustro było krótsze od blatu i wisiało centralnie nad nim. Gdy okucia mebla są srebrne, mosiężne lub złote to w takim samym odcieniu postarajmy się dobrać lustro. Zamiast lustra można zawiesić obraz, a nawet kilka jako np. tryptyk. W stylowej jadalni najlepiej sprawdzają się motywy kwiatowe, bukiety połączone z owocami, ewentualnie scenki rodzajowe, pejzaże.

Stylowy bufet wykonany ręcznie będzie wspaniałą ozdobą każdej klasycznej jadalni. Dzięki wspaniałym intarsjom i rzeźbieniom stworzy niepowtarzalny charakter luksusowego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner